Parasetamoli

Parasetamoli on kipulääke, joka lievittää mm. päänsärkyä, lihassärkyä ja nivelkipuja. Lisäksi se laskee kuumetta ja soveltuu flunssan oireiden hoitoon. Parasetamoli on turvallinen lääke ohjeenmukaisina annoksina käytettynä eikä se ärsytä vastaa. Parasetamolivalmisteita on saatavilla tabletteina, suussa hajoavina tabletteina, poretabletteina, lämpimään veteen liuotettavana jauheena sekä lapsille suussa liukenevina tabletteina, peräpuikkoina ja nestemäisenä oraalisuspensiona.

Näytä yhdellä sivulla
Lajitteluperuste:

Pamol 1000 mg -tablettien vaikuttava aine parasetamoli on kipulääke, joka alentaa myös kuumetta. Pamol 1000 mg on tarkoitettu mm. päänsäryn ja flunssaan tai influenssaan liittyvien kipujen hoitoon. Lapsille ja pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.

6,69

Paramax Forte on markkinoiden ensimmäinen 1000 mg eli 1 gramman vahvuinen parasetamolivalmiste itsehoidossa. 

4,02

Panadol kipulääkemikstuuraa (viralliselta nimeltään oraalisuspensio) käytetään lasten tilapäisten särky- ja kuumetilojen yhteydessä alentamaan kuumetta ja lievittämään kipua. Tällaisia ovat mm. hampaiden puhkeamiseen liittyvä särky, korvasärky, vilustuminen (flunssakipu) ja rokotuksen jälkeiset reaktiot. Panadol mikstuuran vaikuttava aine on parasetamoli. 

11,24

Paramax Rap 500 mg–tabletteja käytetään tilapäisesti kuumeen alentamiseen sekä lievien ja kohtalaisten kiputilojen oireenmukaiseen hoitoon kuten päänsärkyyn, hammassärkyyn, kuukautiskipuihin, lihas- ja nivelkipuihin sekä leikkausten jälkeiseen kipuun. 

5,09

Pamol-mikstuura sisältää parasetamolia, jota käytetään lievittämään kipua ja alentamaan kuumetta mm. hammassäryn, korvasäryn, flunssan ja rokotuksen jälkeisten reaktioiden yhteydessä. Alle 3 kuukauden ikäisille lapsille ja jatkuvaan käyttöön vain lääkärin määräyksestä.

6,51

Panadol Coffein on särky- ja kuumelääke. Sen sisältämä parasetamoli lievittää kipua ja alentaa kuumetta. Lisäksi se sisältää kofeiinia, joka tehostaa parasetamolin vaikutusta ja piristää. 

11,96

Panadol Coffein on särky- ja kuumelääke. Sen sisältämä parasetamoli lievittää kipua ja alentaa kuumetta. Lisäksi se sisältää kofeiinia, joka tehostaa parasetamolin vaikutusta ja piristää. 

4,93

Paracetamol Accord -tablettien vaikuttava aine on parasetamoli ja sitä käytetään kivun lievitykseen ja kuumeen alentamiseen aikuisilla ja nuorilla. Ei alle 6-vuotiaille lapsille.

4,99

Paracetamol Accord -tablettien vaikuttava aine on parasetamoli ja sitä käytetään kivun lievitykseen ja kuumeen alentamiseen aikuisilla ja nuorilla. Ei alle 6-vuotiaille lapsille.

1,99

Panadol-poretabletteja käytetään alentamaan kuumetta ja lievittämään kipua tilapäisten särky- ja kuumetilojen yhteydessä. Panadol Poreen vaikuttavana aineena on parasetamoli. Neutraalinmakuinen. 

7,15

Panadol Hot valmistetta käytetään vilustumissairauksien yhteydessä tilapäisten särky- ja kuumetilojen hoitoon, influenssaan, päänsäryn ja lihassäryn hoitoon. 

14,99
Paraceon 1 g peräpuikkoja käytetään särky- ja kuumetilojen oireenmukaiseen, tilapäiseen hoitoon aikuisille (vähintään 18-vuotiaille). Paraceon peräpuikkojen vaikuttava aine on parasetamoli.
10,95