Kipu ja kuume

Itsehoidon kipulääkkeet sisältävät joko parasetamolia tai ovat ns. tulehduskipulääkkeitä (ibuprofeeni, ketoprofeeni, asetyylisalisyylihappo). Parasetamoli sopii kipulääkkeeksi kaikille. Se on suositeltavin kipulääkevaihtoehto lapsille, astmaatikoille, sydänpotilaille, mahahaavapotilaille sekä herkkävatsaisille. Parasetamoli sopii myös raskaana oleville ja imettäville sekä verenohennuslääkkeitä käyttäville ja vuotohäiriöistä kärsiville. Tulehduskipulääkkeet tehoavat parhaiten kipuun, johon liittyy tulehdusta (esim. hammas-, lihas- tai kuukautiskivut). Tulehduskipulääkkeet eivät sovi kivun itsehoitoon raskaana oleville, imettäville eikä ylävatsaoireista kärsiville. Tulehduskipulääkkeillä saattaa olla yhteisvaikutuksia muiden lääkkeiden kanssa. Lääkkeiden yhteensopivuus on syytä varmistaa apteekin henkilökunnalta. Tulehduskipulääkkeiden vatsaan kohdistuvien haittavaikutusten riski kasvaa, kun tulehduskipulääkettä käytetään isoja annoksia tai pitkiä aikoja. Myös kahden tulehduskipulääkkeen samanaikainen käyttö lisää haittavaikutusten mahdollisuutta, mutta ei paranna tehoa. Suun kautta annosteltavat kipulääkkeet ovat tehokkaimpia kivun hoidossa. Lapsille ja nielemisvaikeuksista kärsiville on tarjolla suussa nopeasti hajoavia tabletteja sekä nestemäistä oraalisuspensiota. Lisäksi on saatavilla peräpuikkoja sekä nivel- ja lihaskipujen hoitoon tarkoitettuja voiteita ja geelejä. Flunssalääkkeet sisältävät kipulääkkeitä, kuten ibuprofeenia, ketoprofeenia, asetyylisalisyylihappoa ja parasetamolia. Lisäksi niissä on mukana muita flunssan oireita helpottavia aineita, kuten C-vitamiinia tai kofeiinia. Flunssalääkkeet alentavat kuumetta ja lievittävät lihas- ja päänsärkyä sekä kurkkukipua. Flunssalääkkeitä on saatavilla tabletteina ja lämpimään nesteeseen sekoitettavina annosjauheina.

Näytä yhdellä sivulla
Lajitteluperuste:

Pamol 1000 mg -tablettien vaikuttava aine parasetamoli on kipulääke, joka alentaa myös kuumetta. Pamol 1000 mg on tarkoitettu mm. päänsäryn ja flunssaan tai influenssaan liittyvien kipujen hoitoon. Lapsille ja pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.

6,69

Aspirin Zipp sisältää vaikuttavana aineena asetyylisalisyylihappoa. Sitä käytetään särky- ja kuumelääkkeenä.

7,94

Paramax Forte on markkinoiden ensimmäinen 1000 mg eli 1 gramman vahvuinen parasetamolivalmiste itsehoidossa. 

4,02

Ibumax on tulehduskipulääke, joka sisältää ibuprofeenia. Ibuprofeeni lievittää kipua ja kuumotusta ja vähentää punotusta ja turvotusta sekä alentaa kuumetta. 

4,18

Panadol kipulääkemikstuuraa (viralliselta nimeltään oraalisuspensio) käytetään lasten tilapäisten särky- ja kuumetilojen yhteydessä alentamaan kuumetta ja lievittämään kipua. Tällaisia ovat mm. hampaiden puhkeamiseen liittyvä särky, korvasärky, vilustuminen (flunssakipu) ja rokotuksen jälkeiset reaktiot. Panadol mikstuuran vaikuttava aine on parasetamoli. 

11,24

Paramax Rap 500 mg–tabletteja käytetään tilapäisesti kuumeen alentamiseen sekä lievien ja kohtalaisten kiputilojen oireenmukaiseen hoitoon kuten päänsärkyyn, hammassärkyyn, kuukautiskipuihin, lihas- ja nivelkipuihin sekä leikkausten jälkeiseen kipuun. 

5,09

Pamol-mikstuura sisältää parasetamolia, jota käytetään lievittämään kipua ja alentamaan kuumetta mm. hammassäryn, korvasäryn, flunssan ja rokotuksen jälkeisten reaktioiden yhteydessä. Alle 3 kuukauden ikäisille lapsille ja jatkuvaan käyttöön vain lääkärin määräyksestä.

6,51

Panadol Coffein on särky- ja kuumelääke. Sen sisältämä parasetamoli lievittää kipua ja alentaa kuumetta. Lisäksi se sisältää kofeiinia, joka tehostaa parasetamolin vaikutusta ja piristää. 

11,96

Panadol Coffein on särky- ja kuumelääke. Sen sisältämä parasetamoli lievittää kipua ja alentaa kuumetta. Lisäksi se sisältää kofeiinia, joka tehostaa parasetamolin vaikutusta ja piristää. 

4,93

Ibuxin 40 mg/ml siirappi sisältää vaikuttavana aineena ibuprofeenia, joka on kipua ja kuumetta lievittävä tulehduskipulääke. Ibuxin-siirappi on tarkoitettu aikuisille, nuorille sekä vähintään 10 kg painaville lapsille (1 vuoden iästä lähtien) lievän tai kohtalaisen kivun tai kuumeen lyhytaikaiseen, oireenmukaiseen hoitoon.

8,72

Paracetamol Accord -tablettien vaikuttava aine on parasetamoli ja sitä käytetään kivun lievitykseen ja kuumeen alentamiseen aikuisilla ja nuorilla. Ei alle 6-vuotiaille lapsille.

4,99

Paracetamol Accord -tablettien vaikuttava aine on parasetamoli ja sitä käytetään kivun lievitykseen ja kuumeen alentamiseen aikuisilla ja nuorilla. Ei alle 6-vuotiaille lapsille.

1,99

Ibuxin-jauheen vaikuttava aine ibuprofeeni on tulehduskipulääke ja sitä käytetään lievän tai kohtalaisen kivun tai kuumeen lyhyaikaiseen, oireenmukaiseen hoitoon aikuisille ja yli 12-vuotiaille nuorille.

4,18

Ibuxin-jauheen vaikuttava aine ibuprofeeni on tulehduskipulääke ja sitä käytetään lievän tai kohtalaisen kivun tai kuumeen lyhyaikaiseen, oireenmukaiseen hoitoon aikuisille ja yli 12-vuotiaille nuorille.

6,82

Panadol-poretabletteja käytetään alentamaan kuumetta ja lievittämään kipua tilapäisten särky- ja kuumetilojen yhteydessä. Panadol Poreen vaikuttavana aineena on parasetamoli. Neutraalinmakuinen. 

7,15

Panadol Hot valmistetta käytetään vilustumissairauksien yhteydessä tilapäisten särky- ja kuumetilojen hoitoon, influenssaan, päänsäryn ja lihassäryn hoitoon. 

14,99
Paraceon 1 g peräpuikkoja käytetään särky- ja kuumetilojen oireenmukaiseen, tilapäiseen hoitoon aikuisille (vähintään 18-vuotiaille). Paraceon peräpuikkojen vaikuttava aine on parasetamoli.
10,95

ASA

Asetyylisalisyylihappo (ASA; 500 mg) on tulehduskipulääke, joka lievittää mm. päänsärkyä, hammassärkyä ja kuukautiskipuja. Lisäksi se laskee kuumetta ja soveltuu flunssan oireiden hoitoon aikuisille. Asetyylisalisyylihappo saattaa ärsyttää vatsaa, eikä sitä tule käyttää itsehoidossa pitkiä aikoja. Asetyylisalisyylihappovalmisteita on saatavilla tabletteina, poretabletteina ja annosrakeina. Pienempinä annoksina (50-100 mg) asetyylisalisyylihappoa käytetään ehkäisemään veren hyytymisestä johtuvia verisuonitukoksia.

Ibuprofeeni

Ibuprofeeni on eniten käytetty tulehduskipulääke, joka lievittää mm. päänsärkyä, hammassärkyä, kuukautiskipuja, lihassärkyä ja nivelkipuja. Lisäksi se laskee kuumetta ja soveltuu flunssan oireiden hoitoon. Ibuprofeenia käytetään myös lievittämään vammojen ja leikkausten jälkeistä kipua ja turvotusta. Ibuprofeeni saattaa ärsyttää vatsaa, eikä sitä tule käyttää itsehoidossa pitkiä aikoja. Ibuprofeenivalmisteita on saatavilla tabletteina, kapseleina, poretabletteina sekä lisäksi lapsille nestemäisenä oraalisuspensiona ja peräpuikkoina.

Ketoprofeeni

Ketoprofeeni on tulehduskipulääke, joka lievittää mm. päänsärkyä, hammassärkyä, kuukautiskipuja, lihassärkyä ja nivelkipuja. Lisäksi se laskee kuumetta ja soveltuu flunssan oireiden hoitoon. Ketoprofeenia käytetään myös lievittämään vammojen ja leikkausten jälkeistä kipua ja turvotusta. Ketoprofeeni saattaa ärsyttää vatsaa, eikä sitä tule käyttää itsehoidossa pitkiä aikoja. Ketoprofeenivalmisteita on saatavilla tabletteina ja kuumaan veteen liuotettavana jauheena.

Parasetamoli

Parasetamoli on kipulääke, joka lievittää mm. päänsärkyä, lihassärkyä ja nivelkipuja. Lisäksi se laskee kuumetta ja soveltuu flunssan oireiden hoitoon. Parasetamoli on turvallinen lääke ohjeenmukaisina annoksina käytettynä eikä se ärsytä vastaa. Parasetamolivalmisteita on saatavilla tabletteina, suussa hajoavina tabletteina, poretabletteina, lämpimään veteen liuotettavana jauheena sekä lapsille suussa liukenevina tabletteina, peräpuikkoina ja nestemäisenä oraalisuspensiona.